Osobliwy Dom Pana Adama – escape room BiałystokRozmowa z mistrzami Polski w escape room + KONKURS » Osobliwy Dom Pana Adama - escape room Białystok

O konkursie napisałem pod rozmową. Do wygrania jest 100 zł do wydania na Lockme.pl i pojedyncze wejściówki do Osobliwego Domu Pana Adama. Tymczasem zapraszam do lektury rozmowy. Tym bardziej, że konkurs dotyczy jednego z pytań 😉


Cześć!
Czuję się zaszczycony móc rozmawiać z Mistrzami Polski, drużyną Panda EXPRESS. Skąd ta nazwa? Czyżbyście byli sympatyczni jak misie, a szybcy jak ekspres?

W zasadzie nazwa drużyny powstała na długo przed tym nim zaczęliśmy się interesować Mistrzostwami PolandEscape. Wszystko zaczęło się od PubQuizów, w których, wraz z jeszcze dwoma innymi osobami, regularnie bierzemy udział. Na pierwszych z takich quizów musieliśmy wymyślić sobie nazwę i początkowym pomysłem był „Teleexpress”, jednak jedna z koleżanek, która jest wielką miłośniczką pand i ma wszystko w pandy, zasugerowała by zmienić to na Panda Express i tak już zostało. Od tej pory zawsze kiedy występujemy jako drużyna jesteśmy Pandami, mamy nawet drużynową maskotkę Pandę Wandę i wewnątrzdrużynowy ustrój – pandokrację.

Jeśli drużyna w przechodzeniu escape roomu chce być szybka i skuteczna jak panda gra wymusza na niej prace zespołową. Jesteście zgraną ekipą, która się uzupełnia i każdy z Was ma swoją rolę, czy idziecie na żywioł?

Wydaje nam się, że jesteśmy gdzieś po środku. Nie mamy z góry przydzielonych ról i po wejściu do pokoju każde z nas idzie na żywioł, tym bardziej, że każdy pokój jest inny i nie wiemy czy tym razem potrzebne będzie logiczne myślenie, spostrzegawczość czy też zręczność. Jednak dzięki temu, że dobrze znamy swoje mocne i słabe strony, wiemy kto najszybciej poradzi sobie z określonymi zagadkami – Paulina jest niezrównana w przeszukiwaniach, Martyna świetnie analizuje dostępne wskazówki, Rafał jest ekspertem od liczenia i szalonych pomysłów, a jeśli ktoś powinien być oddzielony od reszty i pracować samodzielnie to będzie to Paweł. Według nas to właśnie nasza różnorodność jest naszą największą siłą.

Myślicie, że ta właśnie mieszanka, ta różnorodność jest kluczem do sukcesu, że to właśnie dzięki temu udało Wam się zdobyć tytuł Mistrzów Polski w escape roomach? Spodziewaliście się w ogóle tej wygranej?

Absolutnie nie spodziewaliśmy się wygranej! Wiadomo, każdy z nas miał cichą nadzieję w sercu, że będziemy mogli pochwalić się  w domu jakimś małym sukcesem, ale na pewno nie „jechaliśmy po wygraną”.

Założeniem na ten wyjazd było dobrze się bawić i wyjść z każdego pokoju. Pierwszy pokój półfinałowy udało nam się pokonać w czasie 22 minut 17 sekund z regulaminowych 25 minut, w drugim pokoju wynik mieliśmy podobny, więc założony cel osiągnęliśmy i już to było dla nas ogromnym powodem do dumy. Przy odczytywaniu wyników pierwszego etapu finału z rosnącym niedowierzaniem słuchaliśmy wyników kolejnych drużyn i nikt z nas nawet nie pomyślał, że nasz „plan minimum” zagwarantuje nam pierwsze miejsce, jako że byliśmy jedyną drużyną, która wyszła z obu pokoi.

Wiedzieliśmy, że nasza różnorodność często okazuje się przydatna, ale nie spodziewaliśmy się jak bardzo. Poza tym mistrzostwa wyzwoliły w nas ogromnego ducha rywalizacji. Na stałe wszyscy jesteśmy bardzo zaangażowani, aktywni i zorganizowani, ale występ w mistrzostwach i kolejne opuszczane w ich trakcie pokoje pozwoliły nam w ścisłym finale na naprawdę doskonałą organizację, wspięcie się na wyżyny współpracy oraz znacznie większe poświęcenie dla drużyny niż kiedykolwiek i to właśnie okazało się kluczem do zwycięstwa.

„Pokój” półfinałowy

Oprócz samych finałów i niespodziewanego dla Was wyniku już na samym początku mistrzostw pojawiła się przynajmniej jedna sytuacja, która dodała emocji. Na stronie PolandEscape możemy przeczytać:“W wyniku uzasadnionej reklamacji związanej z rozgrywką zdecydowaliśmy się na przyznanie dzikiej karty jeszcze jednej drużynie z Katowice: we wrocławskich półfinałach zobaczymy się dodatkowo z Panda Express.”Możecie powiedzieć o tym coś więcej? Jak i co się stało? Jak się poczuliście gdy ta informacja do Was dotarła?

Faktycznie o wejście do finału musieliśmy powalczyć trochę bardziej niż wszyscy. Po ogłoszeniu wyników etapu regionalnego z czasem 55:51 zajęliśmy czwarte miejsce w Katowicach z różnicą 2:25 względem drugiego miejsca. Jednak w trakcie rozgrywki dwie zagadki nie zadziałały prawidłowo. Jedną był stół bilardowy, w którym trzeba było powrzucać kulę w odpowiedniej kolejności – jedna z bil utknęłą nam w stole (i to dwukrotnie!) i straciliśmy sporo czasu, żeby odkryć gdzie ona jest i ponownie wykonać całą zagadkę. Drugim razem nie pokazała nam się wskazówka co należy zrobić, ale tu udało nam się przez przypadek odkryć jak działa mechanizm. Według nas straciliśmy więcej niż te 2m25s brakujące do drugiego miejsca, więc postanowiliśmy złożyć reklamację.

Bardzo podobało nam się tu profesjonalne podejście Organizatorów, którzy nas wysłuchali, poprosili o szczegółowy opis krok po kroku wszystkich naszych działań, po czym porównali to z nagraniem z pokoju. Dzięki tej analizie nasz ostateczny czas wyniósł 52:29, co oznaczało drugie miejsce i tym samym została nam przyznana dzika karta i możliwość udziału w finale. Bardzo nas to ucieszyło, szczególnie, że rok wcześniej nie udało nam się wyjść z etapu regionalnego, więc był to dla nas ogromny sukces.

Całe wydarzenie trwało niemal pół roku, począwszy od eliminacji w połowie czerwca, a skończywszy na finale 1-ego grudnia.  Co najbardziej zapadło Wam w pamięć z tej przygody?

Tak jak mówiliśmy wcześniej, nie nastawialiśmy się na wygraną za wszelką cenę i w zawodach wystartowaliśmy, dla zabawy, z ciekawości oraz z radości jaką daje nam rozwiązywanie zagadek. Tak więc chodziliśmy razem do różnych ciekawych pokoi, zawsze ze śmiechem mówiąc o „przygotowaniach do Mistrzostw”. Nawet w trakcie eliminacji mimo, że podchodziliśmy do nich dość poważnie, to kiedy nie udawało nam się znaleźć rozwiązania kolejnej zagadki postanowiliśmy zrobić godzinną przerwę na obiad, żeby usiąść do zagadek wypoczęci i zrelaksowani z kieliszkiem wina w ręku. Generalnie całe pół roku było dla nas przede wszystkim dobrą zabawą we wspaniałym gronie.

Po prawdzie, nie można też pominąć momentu, który na pewno wrył się w pamięć każdego z nas. Ogłoszenia wyników w rundzie finałowej, do której dostały się tylko trzy najlepsze zespoły rundy kwalifikacyjnej (Amazeing Team, Planszoholicy i my). Z pokoju finałowego „Lochy Króla Artura” udało nam się wyjść w czasie 32:33, więc gdy wyczytywane było drugie miejsce i usłyszeliśmy, że zajęła je drużyna z czasem 32 minut, poczuliśmy lekkie ukłucie, że było tak blisko a się nie udało. Jednak kiedy prowadzący skończył czytać, że był to czas 32 minut i 47 sekund dotarło do nas, że to my jesteśmy mistrzami. A potem była już tylko radość, szampan, wspólne zdjęcia, gratulacje i ogromna duma, bo przecież nie każdy może się pochwalić tym, że jest Mistrzem Polski.

Przyznam, że to niezwykła historia. Można powiedzieć, że byliście takim czarnym koniem tych rozgrywek, a napięcie towarzyszyło Wam do samego końca, nie tylko w pokojach. Widać też jak bardzo cieszycie się z tych przeżyć, bardzo miło wspominacie ten czas. Kończąc już wątek PolandEscape 2018 odpowiedzcie proszę, będziecie startować w kolejny zawodach? Jeśli tak, to w tym samym składzie? I czy liczycie na ponowną wygraną?

Na pewno wystartujemy w kolejnej edycji! Pewnie tak jak w tym roku będziemy stawiać głównie na dobrą zabawę, ale jako obrońcy tytułu postaramy się tanio skóry nie sprzedać. Drużynę mamy już sprawdzoną, więc składu zmieniać nie będziemy, ale będziemy na pewno „trenować” na wspólnych wypadach do escape roomów, żeby jeszcze lepiej współdziałać.

Jesteśmy też nauczeni doświadczeniem Mistrzów z 2017, z którymi mieliśmy przyjemność porozmawiać na finałach, że wygrana jednego roku wcale nie gwarantuje sukcesu w kolejnym, ani nawet wejścia do finału. Damy z siebie wszystko, ale zobaczymy jakie przyniesie to rezultaty.

Ostatnie pytanie jakie przygotowałem do Was chciałbym skierować do każdego członka Waszej drużyny z osobna. Puśćcie proszę wodze fantazji i wyobraźcie sobie, że macie nieograniczone możliwości finansowe, czasowe, energetyczne i w ogóle. Jaki pokój zagadek byście stworzyli?

Paweł: Mi marzył się pokój bardzo mocno oparty na współpracy Gracze byliby rozdzieleni, każdy w osobnym pokoju, ale z możliwością kontaktu ze sobą. Miałby dużo zagadek elektronicznych takich, że wykonanie określonej czynności w jednym pokoju powodowałoby jakiś efekt w drugim pokoju i niemożliwe byłoby przejście go bez dobrej komunikacji i działania jako zespół.

Martyna: Moim marzeniem jest pokój podróżniczy składający się z różnych krain. W dżungli konieczna jest spostrzegawczość, żeby znaleźć coś w gęstwinie liści, drzew i lian. Na sawannie kluczem do sukcesu byłaby współpraca i dobra komunikacja, bo zwierzęta i rośliny oglądane mogą być tylko z jeepów po dwóch stronach pokoju, a na pustyni sfinks zadawałby słowno-logiczne zagadki, kierując poszukiwaczy do kolejnych wskazówek. W innych salach poszukiwacze mogliby odwiedzić zaginione miasto Boga Małp, zabłądzić w skalnym labiryncie, wejść do iglo na lodowej pustyni, a finalnie całą przygodę skończyć na szczycie Everestu. Mógłby być tylko jeden problem: z takiego pokoju wcale nie chciałabym wychodzić.

Rafał:Jako wielki fan serii o Harrym Potterze chciałbym stworzyć kompleks pokojów zagadek w klimacie 7 książek Rowling. Każdy z nich odpowiadałby poszczególnemu tomowi książki i w tej konwencji byłby zagadki. Dodatkowo dla fanów byłaby możliwość wcielenia się w postać z książki (niekoniecznie bohatera pozytywnego) i przejście całego cyklu za jednym zamachem – wiązałoby się to z wyborem czy walczy się po stronie Harrego czy Voldemorta. Zakończenie 7 pokoju byłoby wtedy różne zależnie od postaci w jakie wcieli się drużyna.

Paulina: Mój pokój byłby dość nietypowy, ponieważ znajdowałby się w całości pod wodą. Uczestnicy na początku dostawaliby wodoodporne kombinezony oraz przechodzili krótkie szkolenie. Już samo to wyróżniałoby się na tle istniejących pokoi i dostarczało wielu wrażeń, ale przede wszystkim pozwoliłoby na stworzenie zupełnie nowych zagadek. Zadaniem uczestników byłoby rozwiązanie zagadek wewnątrz wraku starego żaglowca i odnalezienie w nim mapy prowadzącej do zaginionej Atlantydy. Z pewnością postarałabym się żeby mityczne miasto odzwierciedlało moje wyobrażenia i było zaskakujące dla każdego kto je odwiedzi. Ale to byłby już oddzielny pokój, do którego mogliby przyjść także gracze, którzy nie przepadają za wodą.

Serdecznie Wam dziękuję!

Cieszę się, że mogłem Was choć trochę poznać, że daliście nam poznać co się działo za kulisami mistrzostw. Jestem też pod wrażeniem Waszej fantazji. Mam nadzieję, że będę miał okazję zagrać w jednym z Waszych pokoi 🙂

 

Rozmawiałem z najszybszymi miśkami w naszym kraju, drużyną Panda EXPRESS, czyli Pawłem, Martyną, Rafałem i Pauliną. Zdobywcami tytułu Mistrzów Polski w drugiej edycji PolandEscape 2018.

 


KONKURS

Powstała fajna okazja na to, żebym zorganizował pierwszy konkurs z nagrodami na łamach tego bloga.

Zasady:
W pierwszym etapie:
– proponujecie nazwy dla w pokoi, jakie wymyślili Paweł, Martyna, Rafał i Paulina
– każdy osoba może zaproponować jedną nazwę do każdego pokoju, więc w sumie 4 nazwy
– proponowane nazwy należy wpisać w komentarzu pod tym wpisem lub pod postem na fejsie (link poniżej)
– Wasze propozycje będę zbierał do piątku, 1 lutego do g. 24.00 [ZAKOŃCZONO]
W drugim etapie konkursu ekipa Osobliwego Domu i Panda EXPRESS arbitralnie wybierze kilka najlepszych wg nas propozycji [ZAKOŃCZONO] i nad nimi odbędzie się głosowanie za pomocą ankiety [W TRAKCIE] na naszym fanpejdżu: Osobliwy Dom Pana Adama

Nagrody:
Teraz najlepsze, bo mamy super nagrodę dla zwycięzcy, której sponsorem jest Lockme. Jest to voucher o wartości 100 zł na rezerwację do escape roomu przez ten właśnie portal.
Dodatkowo każdej osobie, której propozycje nazw trafią do drugiego etapu konkursu ofiarujemy pojedyncze wejściówki do Osobliwego Domu Pana Adama.

Uwagi:
1. Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie wpisując komentarz pod tym wpisem podaj koniecznie e-maila. Nie będzie on widoczny, a jest konieczny do kontaktu. Oświadczam też, że będzie on wykorzystany tylko w celu organizacji konkursu.
2. Voucher za pierwsze miejsce można wykorzystać wyłącznie poprzez serwis Lockme.pl. Mogą to też zrobić wyłącznie zarejestrowani tam użytkownicy.
3. Wszystkie komentarze są moderowane i te niestosowne zostaną odrzucone.

Powodzenia! 🙂

W razie czego piszcie na maila: osobliwydomadama@gmail.com

Link do posta na fb

Główny sponsor nagrody:

Recommended Posts
Showing 23 comments
 • Makeup Addict
  Odpowiedz

  Zawsze chciałam się wybrać do takiego escape room’u, ale odkąd słyszałam o tragedii jaka się tam wydarzyła, to chyba raczej odpuszczę.

 • Michał Golla
  Odpowiedz

  Nigdy nie byłem w escape roomie, zawsze komuś ze znajomych coś wypadnie….
  Nie miałem pojęcia że są mistrzostwa i jest to traktowane jako sport. Jestem z Katowic i wiem, że mamy kilka escaperoomow, muszę się w końcu wybrać!

  • Osobliwy Adam
   Odpowiedz

   Polecam. Rzeczywiście Katowice i okolice mają sporo do zaoferowania z tego co wiem 🙂

 • Tomasz G.
  Odpowiedz

  1 Syberyjska cela,
  2 Travel Channel,
  3 Sekret Harrego,
  4 Lwie Miasto, Qiando

 • Anuśka
  Odpowiedz

  1-One brain
  2-Na tropie przygód
  3- Harry Potter-dwie strony lustra
  4- Atlantyda – świat pod wodą

 • krzysztof w
  Odpowiedz

  Paweł – Separacja Kontrolowana
  Martyna – Szlakami Marco Polo
  Rafał – Historia HP7
  Paulina – Aqua Room

 • Edyta
  Odpowiedz

  Paweł-„Internetowy świat”
  Martyna-„Dookoła świata”
  Rafał-„Komnata Pottera”
  Paulina-„Podwodna przygoda „

 • Joasia95
  Odpowiedz

  Paweł – Akcja – Reakcja
  Martyna – Mystery of the vagabond
  Rafał – Komnata Tajemnic
  Paulina – Tajemnica głębin

 • Ania
  Odpowiedz

  Paweł – „współudział”
  Martyna – „wehikuł krain”
  Rafał – „siedem czarów”
  Paulina – „podwodne miasto”

 • Monii
  Odpowiedz

  Paweł – Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
  Martyna – Siedmiomilowe buty
  Rafał – Gryffon czy Ślizgon?
  Paulina – WaterWorld

 • jacku
  Odpowiedz

  1. Cube room
  2. W 80 min dookoła zagadek
  3. Harry Potter i zamknięty pokój
  4. 60 min podwodnej przygody

 • Jacek
  Odpowiedz

  Paweł – „Organizm – operacja”
  Martyna – „W 1 godzinę dookoła świata”
  Rafał – „Sam Wiesz jaki tytuł”
  Paulina – „Aquarius: Tajemnica Dna Atlantydy”

 • Zagadkowcy
  Odpowiedz

  Paweł – „Synergia”
  Martyna – „W 80 minut dookoła świata”
  Rafał – „Harry Potter: Historia Prawdziwa” (w skrócie: „HP: HP”)
  Paulina – „Jak kamień w wodę”

 • Anka
  Odpowiedz

  Paweł – W sieci, Martyna- Obieżyświat, Rafał – Wojna magów, Paulina – Labirynt Neptuna

 • Patrycja
  Odpowiedz

  Propozycje konkursowe 🙂 :
  Paweł – „Znajdę Cię”
  Martyna – „Ostatnia podróż”
  Rafał – „Alohomora”
  Paulina – „Bulbulator”

 • Agnieszka
  Odpowiedz

  Lubię escape roomy, nie zdawałam sobie sprawy, że istnieją w tym mistrzostwa! Gratuluję Panda Express a wszystkim biorącym udział w konkursie życzę powodzenia

 • Tomek
  Odpowiedz

  Paweł – „4 półkule – 1 mózg”;
  Martyna – „Śladami Indiany Jonesa”
  Rafał – „Dormitorium Gryffindoru”
  Paulina – „Wrak Titanica”

 • Maciej
  Odpowiedz

  Paweł – „Cube – Śmiertelna Pułapka ”
  Martyna – „Podróż po Krainach Fantazji”
  Rafał – „Tajemnice Magii”
  Paulina – „Więzienie Posejdona”

 • Michał
  Odpowiedz

  Paweł – „Zagadkowe Domino”;
  Martyna – „Mózgiem po Mapie”
  Rafał – „Nie dla Mugoli”
  Paulina – „Zaginiony podwodny świat”

 • michalmarczyk
  Odpowiedz

  Paweł – „Kooperacja”; Operacja Pracownika , złożenie szkieletu człowieka z pochowanych kosci w pokoju . Co najmniej dwie osoby wspolpracuja ze soba by zlozyc szkielet

  Martyna – „Podróżnik na tropie przygód”; nazwa „Zagadka Włóczykija” szukanie ukrytych przedmiotów z podrózy i dopasowanie ich do danego kraju

  Rafał – „Siedem zaklęć”; Pokój kota Rademenesa – jak z filmu serialu polskiego Siedem Życzeń (zaklęć) , zagadki z kotami, bogami Egipskimi kotami itd itp

  Paulina – „Podwodny świat Atlantydy” Pokój Neptuna / władcy mórz/ zagadki związane z woda, lodem itd itp

 • EC
  Odpowiedz

  Paweł – „Kooperacja”;
  Martyna – „Podróżnik na tropie przygód”;
  Rafał – „Siedem zaklęć”;
  Paulina – „Podwodny świat Atlantydy”

Zostaw komentarz

Rozmowa z mistrzami Polski w escape room + KONKURS » Osobliwy Dom Pana Adama - escape room Białystok